Elektroinštalacije
Električna napeljava mora biti izvedena v skladu z veljavnimi predpisi iz projekta elektroinštalacij. Pozorni moramo biti na to, da so nizkonapetostne doze primerno oddaljene od visokonapetostnih doz. V istem tokokrogu ne moreta biti povezana dva napetostna nivoja, razen v primeru, da je med njima nameščena pregradna stena. Električne inštalacije nameščamo v gibljive cevi, da so kasneje zamenljive. Vsi električni izvodi morajo vsebovati zaščitni vodnik, ki predstavlja tretjo žilo v trožilnem električnem vodu. Osnovna delitev:
- nizkonapetostne elektroenergetske inštalacije, ki so namenjene napajanju električnih naprav in razsvetljavi in
- informacijske inštalacije, kot so inštalacije za telefon, protivlomno in protipožarno zaščito, klimatizacijo, računalniške mreže ter podobno.
Elektroinštalacije izvajamo kot:
- inštalacije pod ometom in v ometu,
- inštalacije nad ometom, katere vgrajujemo predvsem v vlažne prostore, kjer mora biti električna inštalacija napeljana s plastičnimi vodniki na ustreznih skobah,
- inštalacije v votlih stenah, katere delimo na gorljive in negorljive, izvedba pa je primerna za suhomontažno gradnjo,
- inštalacije v betonu, ki se nameščajo že v začetnih fazah gradnje objekta,
- inštalacijski kanali, katerih ne uporabljamo v stanovanjskih prostorih, je pa njihova izvedba pogosta v industrijski gradnji in
- inštalacije z neizoliranimi vodniki, ki se v stanovanjskih objektih uporabljajo zgolj za nizkonapetostne sisteme kot so denimo halogenske svetilke in podobne naprave.
Povpraševanje